Komponenty nezbytné k montáži svařovaných panelů

Svařované panely jsou číslem 1 na trhu systémových oplocení průmyslových objektů, ale jejich oblíbenost prudce stoupá i v soukromém sektoru. Proč? Existuje několik důvodů:

♦ jsou čím dál tím více cenově dostupnější,

♦ vyznačují se pevností, pružností, robustností,

♦ jednoduše se montují,

♦ mají i estetický vzhled vhodný k moderní architektuře.

Více o charakteristice a použití svařovaných panelů se můžete dočíst zde.

 

Pokud uvažujete o stavbě oplocení se svařovaných panelů svépomocí, pozorně si přečtěte tento blog. Poradíme vám, na co nezapomenout a na co si dát pozor, aby stavba oplocení byla rychlá, efektivní, bezpečná a především s požadovaným výsledkem.

 

Svařované panely se dělí na dvě základní skupiny, a to:

• 3D panely s vodorovným ohybem, který zajišťuje pevnost samotného panelu.

• Duplex panely, které ohyb nemají, a přesto se vyznačují vysokou pevností, kterou jim zajišťuje dvojice vodorovných drátů svrchu i zespodu.

      

 

Standardní šířka panelů je 2500 mm, výška začíná od 830 mm a stoupá po 200 mm až ke 2030 mm.

výškové řady 3D panelů

 

výškové řady DUPLEX panelů

 

V případě zájmu o vyšší oplocení je možné mezi terén a svařovaný panel osadit tzv. podhrabové desky.

Pokud máte rádi soukromí, v nabídce máme i elegantní stínění ve formě pásů v různých barvách, které je možné kombinovat a tak docílit jedinečný vzhled oplocení.

     

Svařované panely je možné ukotvit na kulaté sloupky s průměrem 48 mm a sloupky 60x40 mm, a právě tyto dva způsoby montáže si představíme níže.

V obou případech se jedná o kotvení pomocí objímek, a to konkrétně průběžných, rohových a ukončovacích objímek.

průběžná   -   rohová   -   ukončovací 



Průběh montáže:

 

Zásada č. 1: nezapomeň na legislativu

Ať už se jedná o rekonstrukci nebo stavbu nového oplocení, doporučujeme navštívit příslušný stavební úřad a informovat se o správném legislativním postupu pro dané práce. Také je potřeba požádat příslušný stavební úřad o písemný souhlas se stavbou oplocení.

 

Zásada č. 2: dvakrát měř a jednou betonuj

Při montáži pomocí objímek je důležité dodržovat vnitřní vzdálenost mezi sloupky v intervalu 2520 až 2540 mm. Vzdálenost je možné korigovat posunutím plastových vymezovačů.

Pozor: ne otočením za šroub směrem k panelu, v takovém případě by už šroub neplnil bezpečnostní funkci a panel by se dal snadno vytrhnout z vymezovače.

správné natočení plastového vymezovače: otvor na uchycení svařovaného panelu se nachází za šroubem

 

Na správné rozestupy je tedy třeba myslet už při plánování rozmístění sloupků. V terénu si označíme místa, kde budou osazeny sloupky oplocení.

Vyhloubíme jámy s průměrem min. 20 cm a hloubkou 70 cm. Sloupky osadíme do betonu do hloubky 50 cm a sloupek obsypeme betonem do výšky terénu.

Nezapomínáme na rezervu: sloupek by mě přečnívat 5 cm nad celkovou výšku oplocení. Je to hlavně kvůli vzhledu, ale v případě klesání sloupku v čerstvém betonu máte stále rezervu na montáž svařovaných panelů.

Při výškových odskocích (kaskádách) je nutné použít delší sloupek, abychom zvládli uchytit jedním sloupkem oba panely.

(Ilustrační náčrt kaskád z katalogu?)

Pozici sloupků zkontrolujeme sloupkovou vodováhou a necháme beton ztvrdnout. V případě vyšších sloupků je třeba sloupky na závěr z vrchu zkrátit, aby tvořily rovnou linii, a řez překrýt přiloženou krytkou - čepičkou.

 

Zásada č. 3: vyváž a pořádně dotáhni

Svařované panely fixujeme ke sloupkům pomocí objímek. Jejich počet je závislý od výšky svařovaného panelu:

♦ při nižších panelech 830 mm a 1030 mm postačují dvě objímky,

♦ v případě panelů výšky 1230 mm a 1530 mm jsou to tři objímky,

♦ při výškách 1730 mm a 2030 mm doporučujeme použít čtyři objímky.

Na sloupek, který je v místě výškového odskoku (kaskády), potřebujeme větší množství objímek, abychom dokázali dostatečně zafixovat rohy obou svařovaných panelů. Na tuto práci jsou ideální dvě až tři osoby v závislosti na výšce a váze svařovaných panelů.

Před samotnou montáží doporučujeme objímky rozebrat, aby se snadněji usazovali na sloupky.

Svařovaný panel přidržíme zhruba ve vodorovné poloze a zafixujeme pomocí objímek ke sloupku.

Vodorovnou polohu panelů ověříme vodováhou, svařovaný panel vyrovnáme a dotáhneme objímky. Objímky jsou opatřeny trhací maticí s oslabeným dříkem, který se při dotažení matice odtrhne a vznikne bezpečnostní ukončení matice. Takto ochráníte svařované panely před odcizením.



 

3 tipy na závěr

 

Tip 1: Rychlá montáž sloupků

Chcete-li urychlit proces montáže oplocení, doporučujeme nahradit beton zemním vrutem. Tím dosáhnete časovou, ale i ekonomickou úsporu při kotvení sloupků.

Více o kotvení pomocí zemních vrutů si můžete přečíst zde.

Tip 2: Co dělat při nedodržení doporučené vzdálenosti sloupků?

V případě snahy namontovat svařované panely na sloupky, přičemž není dodržena doporučená vzdálenost sloupků, máte možnost využít tzv. technologii nekonečné montáže, kde spojujete svařované panely pomocí šroubované nebo kleštěmi pojené spojky na libovolném místě mimo sloupků.

Tip 3: Jak připevnit svařovaný panel k jinému sloupku nebo ke zdi?

V případě potřeby uchycení svařovaných panelů ke zdi, resp. k alternativnímu tvaru sloupku, existuje tzv. univerzální typ příchytky ve tvaru U, který lze kotvit pomocí šroubů do různých povrchů (beton, cihla, ocel, dřevo).

 



Potřebujete poradit? Můžete nás kontaktovat telefonicky na +421 918 746 517 nebo nás najdete i na Facebooku, Instagramu či Pinterestu.

Chcete si nechat u nás vypracovat cenovou nabídku? Stačí vyplnit poptávkový formulář a bezplatně Vám ji vypracujeme.

 

Přejeme Vám úspěšnou montáž svařovaných panelů.

Doporučené články