Čtyři základní typy oplocení

Mezi 4 základní typy oplocení, o kterých si v tomto článku řekneme, patří:

1. svařované panely

2. svařovaná pletiva

3. čtyřhranná pletiva

4. uzlová pletiva

 

  1. Svařované panely

 

Plotové dílce v délce 250 cm s výškou začínající na 55 cm. Standardně se dodávají s povrchovou úpravou zinkováním, případně zinek + prášková barva označované také jako Zn + PVC. Mezi nejběžnější barvy patří tmavozelená RAL6005 a tmavě šedá - antracitová RAL7016. Panely je možné dodat i v jiné barvě ze škály RAL, ale jiné odstíny panelů jsou výlučně na objednávku. Velikost ok u tohoto typu oplocení je v rozmezí 200 x 50 mm až 200 x 60 mm.

Svařované panely se vyrábějí ve dvou provedeních a to: 2D a 3D.

Panely 2D nemají ohyby, mají jeden vertikální drát a dva horizontální dráty. Podle potřeby tuhosti se panely vyrábějí ve 3 provedeních s různými průměry drátů a to (horizontální drát - vertikální drát - horizontální drát v mm): 5-4-5, 6-5-6, 8-6-8.

Panely 3D mají ohyby - tzv. nosy - na vertikálních drátech, čímž vytvářejí linii ohybu rovnoběžnou s horizontálními dráty. Počet ohybů závisí na výšce svařovaného panelu - čím vyšší panel, tím větší počet ohybů. Průměr drátů je obvykle 4 mm a 5 mm.

 

 

  1. Svařovaná pletiva

 

Tvoří jakýsi mezistupeň mezi čtyřhrannými pletivy a svařovanými panely. Obdélníkovými oky připomínají svařované panely, způsobem montáže a balením spíše čtyřhranné pletiva. Velikost oka je obvykle 100 x 50 mm, u některých typů je to však i 50 x 50 mm, případně 100 x 75 mm. Vyrábějí se pouze v provedení s poplastovaným drátem, v horní a dolní části mohou mít zhuštěné oka kvůli zajištění větší pevnosti. Barva svařovaného pletiva je nejčastěji tmavozelená RAL6005, některé typy svařovaných pletiv nabízíme i v tmavošedé - antracitové barvě RAL7016.

 

 

  1. Čtyřhranná pletiva

 

Pletivo, které zná pravděpodobně každý z nás. Vyrábí se ve dvou provedeních, a to: zinkovaný drát nebo zinkovaný drát s poplastem.

V případě poplastovaného pletiva je barva pletiva tmavozelená s označením RAL6005. Standardně se vyrábí v rolích o délce 15m a 25m.

Nejnižší čtyřhranné pletivo má výšku 100 cm. Velikost oka u tohoto typu oplocení je od 40 x 40 mm do 60 x 60 mm.

 

 

  1. Uzlová pletiva

 

Pletivo s rostoucí výškou oka. V dolní části pletiva jsou oka menší a postupně narůstají. Rozestup vertikálních drátů je obvykle 15 cm a horizontálních 5 až 20 cm. Horizontální a vertikální dráty jsou navzájem spojovány "uzlem", proto se tento Typlt pletiva nazývá uzlové pletivo. Uzlové pletivo se vyrábí výhradně ze zinkovaného drátu, protože v případě poplastovaného drátu by docházelo k jeho poškození během výroby při vytváření jednotlivých uzlů.

Jako alternativa se vyrábí i svařované pletivo ve stejném provedení, které je poplastované, ale v místech křížení horizontálních a vertikálních drátů je bodově svařované.

 

V následujícím článku si řekneme, kdy je vhodné který z těchto typů oplocení použít a proč.