Jak si vybrat nejvhodnější typ oplocení

Častá dilema manželů je na světě, pokud přijde na výběr oplocení. Kromě široké nabídky na trhu vstupuje do rozhodování i vlastní vkus a představa o tom, jak by měl "náš" plot vypadat. V tomto blogu se zaměříme na to, kde a kdy použít který typ oplocení.

SVAŘOVANÉ PANELY - elegantní, moderní plot na celý život

Jednoznačné řešení pro náročnější z nás. Panel si spokojeně můžete umístit do přední, pohledové, nebo vstupní části pozemku. Získá si vás svým elegantním vzhledem a přesnou pravidelností. Oplocení soukromého pozemku tímto panelem dodá vaší zahradě moderní vzhled a vzdušnost. Pokud toužíte po oplocení na celý život, právě jste našli to pravé. Jednotlivé panelové díly jsou totiž pozinkované a poplastované, čímž se dosahuje vysoká životnost na mnoho let.

 

SVAŘOVANÉ PLETIVO - jednoduchá montáž a estetický vzhled

Svařované pletivo je vhodné do méně náročného terénu, na rovnější pozemek. Většinou se svařovaným pletivem oplocují veřejná prostranství, parky, mateřské školy, hřiště, ale i soukromé pozemky: hlavně ty strany, kde se nachází hranice se sousedem. Vyznačuje se vysokou životností a estetičností. Při tomto typu pletiva nepotřebujete velké množství doplňkového zboží.

 

ČTYŘHRANNÉ PLETIVO - levné a praktické řešení

Ať už máte pozemek na rovném či členitém terénu nebo dokonce ve svahu, tento druh pletiva se vám přizpůsobí téměř kdekoliv. Jelikož dobře kopíruje terén, využívá se hlavně na oplocení pozemků kolem chat, rodinných domů, ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví.

Pokud máte vyšší nároky na estetickou funkci plotu, máte dvě možnosti. Sáhněte po něčem výjimečném nebo udělejte kompromis:

Čtyřhranné pletivo umístěte na zadní nebo boční strany pozemku, kde není velká frekvence lidí, avšak splní to hlavní: praktickou funkci oplocení.

Z přední strany, kde se zpravidla nachází vstup na pozemek, tak investujte do originálnějších řešení. Touto kombinací zabijete dvě mouchy jednou ranou. Investujete tam, kde to má smysl a naopak ušetříte na místech, kde není nutné až tolik dbát na design.

 

UZLOVÉ PLETIVO - nejlevnější možnost oplocení, vhodné pro obytné zóny blízko lesa

Velikost oka uzlového pletiva se stupňovitě zvětšuje s výškou pletiva. Tím se stává oplocená plocha účinně chráněnou před nízkou, ale i vysokou zvěří bez narušení estetického rázu krajiny. Pokud bydlíte blízko lesa, právě zadní část pozemku může být oplocená uzlovým pletivem.

 

Na závěr už jen přidáváme odpověď na nejčastější otázku:

 

Musím mít předem připravenou zídku?

Odpověď zní "NE". Není třeba mít zídku, pokud však již nějakou existující máte a nechcete ji likvidovat, ani to není problém, panely můžete přizpůsobit různým situacím.

Pokud však zvažujete svařované panely, ty musí být namontovány rovně a přesně, proto doporučujeme sloupky kotvit do betonového základu. Vzhledem na pevný rozměr panelů je požadována vysoká přesnost rozmístění sloupků, proto kotvení na zemní vruty může být náročné a někdy vzhledem k charakteru a typ zeminy i nemožné. Pokud nemáte jinou možnost montáže, jako právě na zemní vruty a nedokážete zajistit přesný rozestup panelů, je možné použít spojky panelů na nekonečnou montáž.

V příštích článcích Vám přineseme podrobný rozpis příslušenství potřebného pro realizaci zmíněných druhů oplocení:

- svařované panely

- čtyřhranné pletivo